ترمووود چیست؟

ترمووود یا چوب ترمو چیست؟

چوب ترمو یا ترمووود از طریق یک فرآوری حرارتی ویژه به نام تیمار حرارتی چوب در کوره تولید می شود که در فنلاند ابداع شده است. این فناوری در سال 1930 بطور علمی توسط Stamm و Haesen درآلمان و توسط Whiteدر سال 1940 میلادی در آمریکا مورد تحقیق قرار گرفت . در سال 1950میلادی Germanbavedam و Runkel و Baroبررسی روی تیمار حرارتی چوب را ادامه دادند ودر سال ۱۹۶۰ میلادی Kollmer و Schaiderیافته های خود را چاپ کردند و در سال1970 نیز Burmester و Ruscho یافته های خود را منتشر کردند. همچنین مطالعاتی نیز در کشورهای فنلاند، فرانسه و هلند در دهه 1990 انجام گردید ولی جامع ترین و متمرکزترین تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات(VTT Finish)   در کشور فنلاند انجام شد.این مطالعات نشان داد که بهبود حرارتی و روش تهیه چوب ترمو تاثیر علمی بر روی ویژگی های چوب خواهد گذاشت.چوب در دمای حداقل180 درجه سلسیوس قرار می گیرد و به وسیله بخار از آن محافظت می شود. بخار همچنین سبب ایجاد تغییرات شیمیایی در چوب می گردد که در نهایت چوب ترمووود سازگار با محیط زیست تولید می شود. رنگ چوب بر اساس فرایند ترمو تیره تر می شود و نسبت به چوب معمولی ماندگاری بیشتری پیدا می کند و خاصیت عایق بندی حرارتی چوب نیز بهبود می یابد و اگر به اندازه کافی در دمای بالا قرار گیرد این فرایند موجب مقاومت در برابر خوردگی می شود.

چوب ترمو یا ترمووود در سه فاز کلی تولید می شود:

فاز اول: افزایش دما و خشک کردن چوب با استفاده از حرارت و بخار
دمای کوره به صورت ناگهانی به100 درجه سلسیوس می رسد و بعد از آن دما بطور یکنواخت تا 130 درجه سلسیوس رسیده و در آن دما نگه داشته می شود که در این حالت خشک کردن چوب آغاز شده و رطوبت آن به صفر می رسد.
فاز دوم: تیمار حرارتی شدید
هنگامی که چوب در دمای زیاد کوره درحال خشک شدن است، دمای درون کوره به سطحی میان 190 درجه سلسیوس تا  212 درجه سلسیوس بر اساس کاربرد نهایی چوب می رسد و دما برای 2 الی 3 ساعت ثابت می ماند.
فاز سوم: خنک کردن و رطوبت دهی چوب
آخرین مرحله این فرایند همراه با پاشیدن آب و پایین آوردن دما صورت می گیرد. هنگامی که دما به 90-80 درجه سلسیوس رسید، رطوبت دهی آن پایان یافته و رطوبت در چوب به بالای 4% می رسد.
2018-12-19T13:08:06+03:30